Posiedzenie Zarządu ZGL w Karczmiskach, 19.07.2019 

  • 22.04.2020, 18:51 (aktualizacja 22.04.2020, 19:52)
  • Magdalena Komaniecka
Posiedzenie Zarządu ZGL w Karczmiskach, 19.07.2019 ZGL Kolaż zdjęć z Posiedzenia Zarządu Związku Gmin Lubelszczyzny w Karczmiskach.
Czwarte posiedzenie Zarządu nowej kadencji odbyło się w dniu 19 lipca br., w Karczmiskach. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gmin z powiatów: kraśnickiego, opolskiego i puławskiego.

Czwarte posiedzenie Zarządu nowej kadencji odbyło się w dniu 19 lipca br., w Karczmiskach, w zabytkowym Pałacyku w Parku – Dworze Wesslów,  wybudowanym w I poł. XIX w., a następnie przebudowanym na styl klasycystyczny. Obecnie ma w nim swoją siedzibę Gminna Biblioteka i Dom Kultury, w którym mieści się Regionalna Izba Pamięci i Tradycji oraz Karczmiska Galeria Sztuki Współczesnej. W obradach uczestniczyli Członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej ZGL oraz zaproszeni Goście: przedstawiciele gmin z powiatów: kraśnickiego, opolskiego i puławskiego oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. W obradach uczestniczył również P. Prof. Andrzej Kokowski Kierownik Zakładu Archeologii Środkowo- I Wschodnioeuropejskiego Barbaricum, Instytutu Archeologii na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie. Pan Profesor przedstawił zagadnienia związane z możliwościami wykorzystania badań archeologicznych w promocji gmin województwa lubelskiego.
P. Janusz Goliszek, jako Gospodarz miejsca obrad, przedstawił Gminę Karczmiska ze szczególnym uwzględnieniem prezentacji wykorzystania lokalnych zasobów historycznych: Grodziska w Chodliku zwanego „Troją Północy”. Jest to jedno z największych i najlepiej zachowanych grodzisk wczesnośredniowiecznych w Polsce. Zostało odkryte około 1907 r. przez ks. Antoniego Chotyńskiego. Było miejscem badań wykopaliskowych prowadzonych w latach 50-tych i 60-tych XX w. W tym miejscu zachowała się jedynie potrójna linia wałów, która miejscami sięga 2 m. i obejmuje obszar ok. 8 ha. Zamieszkiwane było przez Słowian, najprawdopodobniej z plemienia Lędzian. W celu optymalnego wykorzystania tego miejsca do promocji Gminy stworzono wirtualne muzeum, dostępne m.in. pod adresem: http://chodlik.edu.pl. 

Magdalena Komaniecka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _zgl.pl. Związek Gmin Lubelszczyzny z siedzibą w w Lublinie (20-078), przy ul. Żołnierzy Niepodległej 5/3 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe