ZUS o zwolnieniu ze składek w samorządowych jednostkach budżetowych

  • 30.04.2020, 11:32 (aktualizacja 30.04.2020, 12:02)
  • Magdalena Komaniecka
ZUS o zwolnieniu ze składek w samorządowych jednostkach budżetowych ZUS Logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Nie ma przeszkód, aby samorządowe jednostki budżetowe występowały z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek ZUS za swoich pracowników.

Zwolnienie ze składek ZUS za marzec, kwiecień i maj to jedno z rozwiązań proponowanych w tzw. tarczy antykryzysowej. Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zwolnienie z opłacenia 100 proc. należności za dany miesiąc dotyczy płatników składek, którzy we wskazanych w ustawie okresach zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych. Ci, którzy zgłosili mniej niż 50, mogą wnioskować o 50 proc. zwolnienia.

Mogą z tego skorzystać również samorządy: „Mogą z niego skorzystać płatnicy składek, którzy spełniają określone w przepisach warunki. Jednym z nich jest zarejestrowanie w ZUS płatnika składek we wskazanym okresie oraz zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych wskazanej liczby ubezpieczonych. Jeżeli więc płatnik składek spełnia ustawowe warunki, to nie ma przeszkód, aby wystąpił z wnioskiem o zwolnienie” – wyjaśnia Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS.

Za: samorzad.pap.pl

Magdalena Komaniecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _zgl.pl. Związek Gmin Lubelszczyzny z siedzibą w w Lublinie (20-078), przy ul. Żołnierzy Niepodległej 5/3 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
dolores
dolores 20.05.2020, 14:31
Zwolnienie dotyczy niezapłaconych składanek, a co z naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Jednostki budżetowe zgodnie z ustawą muszą zapłacić składki za III ,IV,V.

Pozostałe