Ochrona Informacji Niejawnych z CBI - bezstresowy proces akredytacji

  • 02.12.2020, 10:42
  • Magdalena Komaniecka
Ochrona Informacji Niejawnych z CBI - bezstresowy proces akredytacji ZGL Widok zaproszenia na webinarium Ochrona Informacji Niejawnych z CBI - bezstresowy proces akredytacji.
Coraz częściej do urzędów trafiają dokumenty o klauzuli „zastrzeżone”. Przy ich przetwarzaniu należy zachować wszelkie wymagana przepisami procedury. Ustawa z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych nakłada obowiązek zapewnienia przez kierownika jednostki organizacyjnej, w której są przetwarzane informacje niejawne, ich ochrony, w szczególności odpowiada on za zorganizowanie i zapewnienie jej funkcjonowania. Na uwagę zasługuje fakt, że w komórkach organizacyjnych wykonujących zadania w zakresie obronności i bezpieczeństwa istnieje cykliczny obowiązek uzupełniania dokumentacji o klauzuli „zastrzeżone”, która najczęściej opracowywana jest na komputerach.

Związek Gmin Lubelszczyzny oraz Centrum Bezpieczeństwa Informatycznego
zapraszają na bezpłatne webinarium pt.:
"Ochrona Informacji Niejawnych z CBI - bezstresowy proces akredytacji"
Podczas spotkania przedstawimy Państwu informacje o obowiązkach ochrony w procesie przetwarzania informacji niejawnych, jakie będą spoczywały na jst. od 01.01.2021 r. oraz możliwościach sprawnego, eksperckiego wsparcia, m.in. w zakresie:

1. Przygotowania dokumentacji bezpieczeństwa systemu teleinformatycznego wymaganej do uruchomienia stanowiska komputerowego, służącego do przetwarzania informacji niejawnych o klauzuli "zastrzeżone”;

2. Budowy Pionu Ochrony Informacji Niejawnych oraz Bezpiecznego Stanowiska - pomoc w zakresie opracowania i wdrożenia dokumentacji o której mowa w art. 14 ustawy o OIN.

Do udziału w spotkaniu zapraszamy:
Sekretarzy, Pełnomocników ds. Ochrony Informacji Niejawnych
oraz wszystkich zainteresowanych w/w tematyką.

Udział w webinarium dla przedstawicieli wszystkich jst. z terenu województwa lubelskiego jest nieodpłatny.
Termin spotkania: 10.12.2020 r. (czwartek) godz. 12.00
W przypadku zainteresowania udziałem w webinarium, prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: [email protected] (wystarczy nazwa gminy, imię i nazwisko uczestnika). 
Zwrotnym e-mailem prześlemy Państwu link do spotkania (webinarium realizowane będzie na platformie Google Meet).
Zapraszamy! 

 


INFORMACJE DODATKOWE

Podstawa prawna.
Ustawa z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych nakłada obowiązek zapewnienia przez kierownika jednostki organizacyjnej, w której są przetwarzane informacje niejawne, ich ochrony, w szczególności odpowiada on za zorganizowanie i zapewnienie jej funkcjonowania. Na uwagę zasługuje fakt, że w komórkach organizacyjnych wykonujących zadania w zakresie obronności i bezpieczeństwa istnieje cykliczny obowiązek uzupełniania dokumentacji o klauzuli „zastrzeżone”, która najczęściej opracowywana jest na komputerach.
Konsekwencje.
Na podstawie Kodeksu Karnego karze grzywny (do wysokości 1.080.000 zł), karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3 podlega osoba, która w przedmiocie ochrony informacji niejawnych niedopełnia obowiązków służbowych lub jej zaniechania doprowadzając do ich ujawnienia.
Co trzeba zrobić?
Należy przygotować bezpieczne stanowisko do przetwarzania dokumentacji niejawnych w postaci konfiguracji informatycznej wraz z opracowaniem niezbędnej dokumentacji zgodnie z art. 14 ust.1 w/w ustawy oraz Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie podstawowych wymagań bezpieczeństwa teleinformatycznego. 

Nasze szkolenie zapewni Państwu dostęp do informacji o niezbędnych do podjęcia działaniach oraz ich zakresie.

W załączeniu zaproszenie w formacie *.pdf
 

Magdalena Komaniecka

Załączone pliki do pobrania (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _zgl.pl. Związek Gmin Lubelszczyzny z siedzibą w w Lublinie (20-078), przy ul. Żołnierzy Niepodległej 5/3 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe