DZIAŁANIA W SPRAWIE ZMIAN W SYSTEMIE ROZLICZEŃ PROSUMENTÓW

  • 24.11.2021, 11:30 (aktualizacja 18.01.2022, 23:28)
  • Magdalena Komaniecka
DZIAŁANIA W SPRAWIE ZMIAN W SYSTEMIE ROZLICZEŃ PROSUMENTÓW ZGL Interwencje, DZIAŁANIA POMOCOWE Związku Gmin Lubelszczyzny.
Pismo w sprawie podejmowanych stanowisk przez OPOS i działające w nim regionalne organizacje zrzeszające JST w sprawie zmian w systemie rozliczeń prosumentów wytwarzających energię z instalacji fotowoltaicznych w kontekście realizacji przez samorządy projektów współfinansowanych ze źródeł UE.

TREŚĆ PISMA:

W imieniu Związku Gmin Lubelszczyzny uprzejmie informuję, że od sierpnia do października 2021 r., Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych oraz poszczególne współpracujące na jego forum regionalne organizacje zrzeszające samorządy (Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, Stowarzyszenie Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Śląski Związek Gmin i Powiatów, Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego, Związek Gmin Lubelszczyzny, Związek Gmin Pomorskich, Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich) podejmowały stanowiska w sprawie zmian w systemie rozliczeń prosumentów wytwarzających energię z instalacji fotowoltaicznych w kontekście realizacji przez samorządy projektów współfinansowanych ze źródeł UE.
Apelowaliśmy w nich o pilną nowelizację uchwalonych przepisów w celu wprowadzenia okresu przejściowego dla projektowanych zmian w systemie rozliczeń prosumentów wytwarzających energię z instalacji fotowoltaicznych. 
W toku realizowanych konsultacji przy udziale Ministerstwa Klimatu ze stroną samorządową uzgodnione zostały poprawki które pozwalały na objęcie okresem przejściowym i tym samym na zakończenie projektów  parasolowych OZE na dotychczasowych warunkach dla mieszkańców uczestników projektów, którzy podpisali umowy z gminami na realizację instalacji przed 31 marca 2022 roku.
Większość mieszkańców tych gmin takie umowy podpisała już w 2019 roku, czyli w okresie kiedy nie było mowy o zmianie zasad rozliczania. Jednocześnie  od tego momentu czuli się już prosumentami a sam montaż i zgłoszenie do operatora sieci traktowali jako czynność techniczną do realizacji której upoważnili gminę stosownym pełnomocnictwem.
W związku z  powyższym nie może tu być mowy, że dzięki poprawce będą oni traktowani lepiej czy inaczej niż inni Polacy, którzy planują montaż fotowoltaiki.
Uzgodniona poprawka Rządowa zakłada też odpowiedni termin na złożenie zgłoszenia do operatora sieci planowany na grudzień 2023 roku, który pozwoli również na zakończenie projektów, które zostały rozpoczęte w realizacji.
Konsekwencją spodziewanego odrzucenia ustawy i poprawki w Senacie RP jest przyjęcie w Sejmie ustawy bez poprawek, czyli bez korzystnych rozwiązań dla naszych mieszkańców, co spowoduje wycofywanie się mieszkańców z uczestnictwa w projektach parasolowych  a w efekcie stworzenie ogromnych problemów dla samorządów gminnych, a efekcie i urzędów marszałkowskich z rozliczeniem dotacji europejskich. 
Dlatego w imieniu samorządów realizujących projekty OZE, a przede wszystkim mieszkańców, beneficjentów projektów parasolowych o przyjęcie tego rozwiązania, korzystnego zarówno dla samorządów jak i mieszkańców.

Łączę wyrazy szacunku,

Przewodniczący Zarządu Związku Gmina Lubelszczyzny 

/.../

Krzysztof Kołtyś

ADRESACI PISMA:

P. Tomasz Grodzki, Marszałek Senatu
P. Stanisław Gawłowski, Senator RP, Przewodniczący Nadzwyczajnej Komisji ds. Klimatu
P. Lidia Staroń, Senator RP
P. Krzysztof Kwiatkowski, Senator RP
P. Wadim Tyszkiewicz, Senator RP

Magdalena Komaniecka

Załączone pliki do pobrania (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _zgl.pl. Związek Gmin Lubelszczyzny z siedzibą w w Lublinie (20-078), przy ul. Żołnierzy Niepodległej 5/3 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe