DODATEK WĘGLOWY - ZAPOWIEDŹ ZMIAN W PRZEPISACH

  • 01.09.2022, 06:57
  • Magdalena Komaniecka
DODATEK WĘGLOWY - ZAPOWIEDŹ ZMIAN W PRZEPISACH ZGL Materiały prasowe
Wydłużenie do 60 dni czasu na rozpatrzenie przez gminę wniosku o dodatek węglowy oraz uszczelnienie przepisów w zakresie składania wniosków – takie zmiany w tzw. ustawie o dodatku węglowym zapowiedziała wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Zaapelowała przy tym do gmin o wstrzymanie się z rozpatrywaniem wniosków do czasu wejścia w życie nowych przepisów.

Materiał prasowy: serwis samorządowy PAP

Podczas środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wiceminister klimatu zapowiedziała uszczelnienie ustawy o dodatku węglowym. 

„Jeśli chodzi o dodatki węglowe to przygotowaliśmy nowe przepisy, które doszczelniają system, bo mamy świadomość, że duża rola przy analizowaniu tych wniosków była na samorządach. To cudowne rozmnożenie gospodarstw domowych w niektórych przypadkach wymagało z państwa strony dużej uważności. Dlatego projekty tych przepisów zostaną zaprezentowane w piątek” – mówiła do samorządowców wiceszefowa MKiŚ.
Jednocześnie wiceminister zaapelowała do samorządów o wstrzymanie się z rozpatrywaniem wniosków o dodatek węglowy do czasu wejścia w życie zmienionych przepisów. „Bardzo byśmy apelowali do samorządów, aby do tego czasu z rozpatrywaniem tych wniosków o dodatek węglowy się jeszcze wstrzymać” – mówiła Łukaszewska-Trzeciakowska.

„Mamy zaplanowane wydłużenie czasu na rozpatrywanie wniosku, tak abyście państwo mieli większy komfort. I dlatego w przepisach przejściowych chcemy wydłużyć ten okres rozpatrywania do dwóch miesięcy” – tłumaczyła wiceminister.

„Chcemy też wesprzeć państwa jeśli chodzi o dokumenty, którymi należy się posiłkować przy rozpatrywaniu, analizie i weryfikacji wniosków – mam na myśli wniosek o dodatek osłonowy, deklarację śmieciową i wniosek o świadczenia rodzinne, czy wychowawcze. Ten katalog został przez nas zaprezentowany w propozycjach zmian nowych przepisów związanych z dodatkiem węglowym” – mówiła Łukaszewska-Trzeciakowska.

Wiceminister podkreśliła, że najważniejszą zmianą w ustawie o dodatku węglowym będzie jednak doprecyzowanie przepisów dotyczących tego kto będzie mógł ubiegać się o dodatek.

„Chcemy doprecyzować, że pod jednym adresem zamieszkuje jedno gospodarstwo domowe, tak aby tych wniosków 4-osobowych rodzin, gdzie cztery oddzielne wnioski składały jednoosobowe gospodarstwa domowe nie składały. Aby de facto zatrzymać próby wyłudzenia świadczenia i wesprzeć samorządy w tym zakresie” – tłumaczyła wiceszefowa MKiŚ.

Wiceminister podkreśliła, że rządowi zależy, aby nowe przepisy dotyczące dodatku węglowego, a także w zakresie wsparcia ciepła systemowego i gospodarstw korzystających z innych niż węgiel źródeł ogrzewania weszły w życie jak najszybciej.

„I do tego czasu apelujemy, aby tych wniosków nie rozpatrywać, abyśmy wszyscy mieli większy komfort, ale też żeby nie było wątpliwości jak rozstrzygać te dodatki węglowe” – zaapelowała do samorządowców wiceminister.

Data publikacji: 01.09.2022 r.

Magdalena Komaniecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _zgl.pl. Związek Gmin Lubelszczyzny z siedzibą w w Lublinie (20-078), przy ul. Żołnierzy Niepodległej 5/3 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe